Erken seçim gündemi | CHP, yurt dışı seçmenine özel çalışma başlatıyor

31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 37,7 oy alarak birinci parti olan CHP, 28 Haziran-1 Temmuz arasında İstanbul’da düzenlenecek “Yurt Dışı Örgütlenme İkinci Yüzyıl Vizyonu Çalıştayı”na hazırlanıyor. Genel seçimlerde belirleyici olan yurt dışı seçmenlerin örgütlenme seferberliği çalışmasının ilk adımı olan çalıştaya, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da katılacak.

31 Mart yerel seçimlerinde oyların yüzde 37,7’sini alarak 47 yıl sonra birinci parti olarak çıkan CHP olası erken seçim için kritik önemde bir toplantıyı bu hafta düzenliyor. CHP, genel seçimlerde belirleyici olan yurt dışı seçmen oylarıyla ilgili başlattığı çalışma kapsamında yurt içindeki örgütlenme seferberliğinin benzerini hedefliyor. CHP, yurt dışı örgütlenme seferberliğini İstanbul’da düzenleyeceği çalıştayla başlatacak.

28 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde yapılacak olan dört günlük “Yurt Dışı Örgütlenme İkinci Yüzyıl Vizyonu Çalıştayı”, yurt dışı birlik ve temsilcilikleriyle akademisyenleri bir araya getiterek yurt dışındaki Türklerin yaşadığı sorunları ele alacak. CHP lideri Özel ve İBB Başkanı İmamoğlu, programın ikinci gününde çalıştay katılımcılarıyla bir araya gelecek.

Çalıştayın ilk günü programın tanıtımı, atölyelerin oluşturulması ve katılımcıların tanışmasıyla geçecek. İkinci günde çalıştayın koordinasyonunu üstlenen Yurt Dışı Örgütlenmeden Sorumlu Parti Meclis Üyesi Mehmet Tüm açış konuşması yapacak. Açış konuşmasının ardından Bakırköy Belediye Başkanı Ayşegül Ovalıoğlu katılımcılara hitap edecek.

Ovalıoğlu’nun konuşmasının ardından program, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ensar Aytekin’in konuşmalarıyle devam edecek. Ardından saat 11.00’de CHP Genel Başkanı Özgür Özel, çalıştay katılımcılarına hitap edecek. Konuşmasının ardından Özel’in görevde olan birlik başkanlarıyla basına kapalı bir toplantı yapması bekleniyor.

Çalıştayın kalan günlerinde, partinin ilgili birimlerinin yetkili kişileri ve akademisyenlerin konuşmları, atölye çalışmaları, örgütlenme önerilerinin paylaşılması, birliklerin sunumları ve birlik başkanlarının konuşmaları, örgütlenme modellerinin incelenmesiyle devam edecek. Çalıştay 29 Haziran’da, sonuç bildirgesinin hazırlanmasıyla kapanacak. (ANKA)

Erdoğan “normalleşme” süreci ile ilgili net mesaj verdi, Özel’den erken seçim açıklaması 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in, “siyasette normalleşme” açıklamalarına yanıt vererek, “Bizim siyasette yumuşama, muhataplarımızın ifadesiyle “normalleşme” çabası, aslında muhalefeti normalleştirme çabasıdır. Sıkılı yumrukları açacak olan muhalefettir.” dedi.

Özel, Erdoğan’ın “Çabamız aslında muhalefeti normalleştirme çabasıdır” ifadesinde “yumuşama” yerine “normalleşme” kelimesini kullanmasına dikkati çekerek, “Dünden itibaren bu sürecin terminolojisinde bizim kullandığımız ifadeye döndü ve o da normalleşme demeye başladı. Şunu görmüş olmalılar, bu süreçte muhalefette yumuşama kimse beklemesin. Millet bu kadar zorluk içindeyken ne yumuşaması!” diye konuştu. Özel, 31 Mart yerel seçimlerinde başka partilerin seçmenlerinden de oy aldıklarını belirterek, “Müzakere milletin oylarına saygıdan dolayı o oy verdiği partilerin genel başkanlarına hürmetsizlik etmemek normalleşmenin ta kendisidir” ifadelerini kullandı.

TIKLAYIN – Erdoğan: Sıkılı yumrukları açacak olan muhalefettir; çabamız aslında muhalefeti normalleştirme çabasıdır

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bugün BirGün’e konuşarak erken seçime ilişkin sözlerinin doğru anlaşılmadığını ifade ederek, “Erdoğan 5 yıllığına seçildi ama bence 1.5 yıl sonra erken seçim olur” dedi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün grup toplantısında yaptığı “normalleşme” çıkışına ilişkin olarak da, Özel, “Ben iktidarı normalleştirme peşinde değilim. Ben MHP olmasa da AKP olmasa da normalleşirim. Benim derdim onların seçmenleriyle normalleşmek” ifadelerini kullandı.

TIKLAYIN – Özgür Özel, ilk kez erken seçim için tarih verdi, Erdoğan’a seslendi: Benim derdim onların seçmenleriyle normalleşmek

Daha sonra sözlerine açıklık getiren Özel şu ifadeleri kullandı:

“Özel, erken seçim meselesinde CHP olarak istikrarlı bir şekilde aynı değerlendirmeyi yapıyoruz. Biz 31 Mart yerel seçimlerinde oy isterken seçmenden bunun bir yerel seçim olduğunu tüm siyasi partilerin seçmenlerinden oy istediğimizi söylemiştik. Seçim gecesinde de 47 yıllık büyük başarıyı gösterdiğimizde şunu söyledik, biz aldığımız desteğin de kredinin de farkındayız. Bu sonuçları sadece partimize mal ederek bir erken seçim çağrısı yapmayacağım, erken seçim ancak istersen halk ister demiştim. Bunu zaman zaman eleştiride bulunanlar da oldu. O günden bugüne yayımlanan tüm anketlerde CHP her ay farkı bir puan daha açarak birinci parti konumuzu muhafaza ediyor. Bu şartlarda erken seçimi halkın isteyip istemediğine bakmak lazım. Her ay bu talep biraz daha artıyor. Bu sesi her yerde duyuyoruz. Şu an itibariyle isteyenlerle istemeyenler arasında belirgin bir farklılık yok ama toplumun yarıya yakınının bir erken seçim talebi var. Erken seçim talebi yükseldikçe biz bu talebi seslendirmeye devam ederiz. Erken seçim yapılabilmesi için 360 milletvekilinin oyuna ihtiyaç var. Bugün için böyle bir sayı muhalefette yok zaten, iktidar istemeden teknik açıdan erken seçim mümkün değil. Ancak siyasi olarak da erken seçime direnebilmenin belli şartları var. Ekonomi bu kadar kötüye gidiyorken siz asgari ücrete zam yapmazsanız, 10 bin liralık emekli maaşı izah edilemez bir noktadayken siz bu ses kulak tıkarsanız, fındık üreticisinden çay üreticisine hepsini perişan ederseniz, esnafın faizlerini artırırsanız, para yok derken yandaş müteahhitlerinizin hâlâ vergi ödemedikleri ortaya çıkıyorsa, bıçak kemiğe dayanıp vatandaş erken seçim ister ve sizi gönderir.

TIKLAYIN – Erken seçim için tarih veren Özgür Özel’den yeni açıklama: İktidar istemeden teknik açıdan mümkün değil, bana kalsa gelecek hafta olsun


 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir