Döviz Piyasasında Kırmızı Alarm! Yatırımcılar 5,25 Milyar Doları Boşalttı

Merkez Bankası tarafından enflasyonla mücadele kapsamında aylardır uygulanan “sıkı para politikası” ve “değerli TL” vurgusu nedeniyle dolardan kaçış sürüyor.

5,25 MİLYAR DOLARLIK GEÇİŞ

3 Mayıs’ta açıklanan verilere göre;

Yerli yatırımcıların döviz hesaplarında 3 milyar 421 milyon dolarlık düşüş yaşandı. 22 Mart haftasında 185,83 milyar dolar olan döviz hesapları, geçen hafta 175,81 milyar dolara kadar geriledi.

Yabancı yatırımcılar Türkiye’de; 309,10 milyon dolarlık hisse senedi ve 761,10 milyon dolarlık tahvil alımı gerçekleştirdi. Böylece toplamda 1,07 milyar dolarlık TL varlık alımı yaptılar.

Kur Korumalı Mevduat hesaplarından da 772 milyon dolarlık çıkış yaşandı. Böylece KKM hesaplarının toplam büyüklüğü 68,61 milyar dolara geriledi.

Rakamlar, sadece geçen hafta dolardan TL varlıklara yaklaşık 5,25 milyar dolarlık geçiş yaşandığını gösterdi.

TCMB’NİN SON FAİZ ARTIŞI ETKİLİ OLDU

Merkez Bankasının özellikle mart ayında gerçekleştirdiği son 500 baz puanlık faiz artışının TL varlıkları güçlendirmek için çok daha önemli etkilerinin olduğunu belirten Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu; “Başka aktarım mekanizmaları da orada devreye girdi ve biz, daha önceki 500 baz puanlık artışlardan, daha güçlü bir etki ile karşılaştık. Mevduat faizlerinde yüzde 40’lardan yüzde 50-55’lere doğru yükselişi de burada gördük” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x